GÖTEBORG (A/F) den 23 januari 2000
Jul och nyår har alltid varit helger med en stor belastning för ambulanssjukvården. Ett förväntat massivt firande runt om i Göteborg, med en koncentration till centrum låg till grund för den utökning av antalet ambulanser som var i drift under nyårsnatten och nyårsdagen. Och det var befogat. Ambulanssjukvården utförde 200 uppdrag under denna tidsperiod.
Ordinarie vagnpark utökades med sju extra akutambulanser och en extra OLA-besättning som för natten arbetade i en akutbil med placering på Frölunda brandstation. Parallellt med detta utökade även SOS Alarm sin personal och ett ambulansbefäl som skulle ingå i räddningstjänstens stabsarbete under nyårsnatten.
Förväntade problem utöver den ordinarie verksamheten kunde knytas till nyårsfirandet. En sann bild av det gångna dygnet får man först när man går in i efterhand och följer upp intressanta frågeställningar som gäller dygnet nyårsaftons natt och nyårsdagens dag.
- När man i efterhand läser olika media så får man uppfattningen att det var en lugn natt. Det är en annan bild än den jag fick när jag till stora delar av natten satt och lyssnade av radiotrafiken, samtidigt som jag observerade hur SOS-personalen fick arbeta för högtryck med att ta emot samtal och fördela ambulanserna efter behov, skriver ambulanschef Mats Kihlgren, på Räddningstjänsten storgöteborgs hemsida.
Ambulanssjukvården i Göteborg utförde under denna period 200 uppdrag, vilket är ca 10 % mer än föregående nyår. Det var en kraftig ökning av antalet uppdrag efter tolvslaget och fortsatt många uppdrag inpå natten för att sedan stabiliseras under nyårsdagen. OLA-ambulanserna utförde tillsammans ca 30 uppdrag, en kraftig ökning i förhållande till en vanlig helg.
- Så här i efterhand kan vi konstatera att ambulanssjukvården hade en mycket arbetsam nyårshelg till skillnad mot vad polis och räddningstjänsten uppger sig haft. De extra insatta akutambulanserna och den extra OLA-bilen var relativt väl anpassade efter behovet. Ambulanspersonalen sattes på hårda prov när de i den allmänna festyran skulle utföra sitt arbete, skriver Mats Kihlgren.
Också personalen hos SOS Alarm får beröm.
- SOS-operatörerna, två stycken, utförde ett imponerande arbete när de lyckades fördela ambulanser efter den stora efterfrågan som rådde under efternatten, avslutar Mats Kihlgren.
Peter Jonasson