Nya ledningsvästar i Västra Götaland
- skall leda till klarare rollfördelning

GÖTEBORG (A/F) den 24 juni 2000
Nu har ledningsambulanserna i Region Västra Götaland utrustats med nya västar - något som kommer att vara enhetligt för hela regionen, rapporterar Räddningstjänsten Storgöteborgs personaltidning "Brandscoopet".

De nya benämningarna är:

LEDNINGS
AMBULANS

SJUKSKÖT.

och

LEDNINGS
AMBULANS

SAMBAND

Anledningen till de nya västarna är att det tidigare varit bristfällig utmärkning av personalen. I och med de nya utmärkningarna klargörs de olika rollerna inom ambulanssjukvården, till nytta både för allmänhet och medaktörer på plats.
- Man har sett behovet av en klarare rollfördelning i ledningsfunktionen i samband med att allt fler sjuksköterskor rekryteras till ambulanssjukvården, säger Mats Kihlgren, enhetschef ambulansenheten.

Sjuksköterskan kommer att ha det medicinska ansvaret på plats och ambulanssjukvårdaren kommer att ha ansvar för sambandet och vara förbindelselänk mellan SOS Alarm, polis, räddningsledare och sjukhus etc.

Peter Jonasson

<<<<<<<<    Detta är arkivmaterial    >>>>>>>>
[Hem] [Ledare[Nyheter] [Reportage] [Forskning] [Artiklar] [Insändare] [Notisen] [Redaktion]

2000/06/24