Sjukvårdspolitiker på två stolar

LYSEKIL/ORUST (GP/A/F) den 20 september 2004
Sjukvårdspolitikern Roland Karlsson (fp) sitter på två stolar. Som politiker beställer han den ambulanssjukvård som hans företag levererar, skriver Göteborgs-Posten.

Folkpartisten Roland Karlsson från Lysekil är ordförande i Norra hälso- och sjukvårdsnämnden. Han har ett stort inflytande på hur omfattande ambulansverksamheten på Orust ska vara. Samme Roland Karlsson är delägare av Lysekils ambulans och Orust ambulans och har de senaste åren varit entreprenör för den ambulansservice som hälso- och sjukvårdsnämnden beställer av regionen.

Avtalet med regionen går ut vid slutet av nästa år. Redan nu i höst ska en ny upphandling göras.
- Roland Karlsson måste vara extremt noga med att följa formalia i det här läget. Det är ett ytterst komplicerat läge att han äger ambulansverksamhet samtidigt som han är politiker i hälso- och sjukvårdsnämnden, säger Per-Olov Blom (c), ordförande i styrelsen för NU-sjukvården som ska sköta upphandlingen av ambulansen på Orust.

Roland Karlsson är inte beredd att ge upp sitt politiska uppdrag för att undvika en jävssituation.
- Men jag är tveksam till att vårt företag kommer att lämna in något anbud på ambulansen på Orust, säger han.

- Jag börjar komma upp i åren och vi har under en längre tid diskuterat att jag ska sälja min andel eller att vi ska lägga ned företaget, avslöjar Roland Karlsson.

<<<<<<<<    Detta är arkivmaterial    >>>>>>>>
[Hem] [Ledare[Nyheter] [Reportage] [Forskning] [Artiklar] [Insändare] [Notisen] [Redaktion]

2004/09/20