Termin 1 bestod av Anatomi/fysiologi 15hp + farmakologi 15hp.
Termin 2 består delvis av Grundläggande omvårdnad.
Det var en väldigt låg nivå på det hela tyckte jag. Man fick inte bryta ner i detaljer eller knappt reflektera kring det hela. Antingen överkurs eller så visste de helt enkelt inte mer än det de undervisade.
Nu plötsligt ska vi lära oss allt om Nightingale, Eriksson, Henderson & you name it. Gå in och skrapa detaljerna, lyssna timmar efter timmar om alla teorier. Visst var man beredd om att läsa massa sådant men det känns som om det inte spelar någon större roll, eller har jag fel?
Det jag blir irriterad över är att det medicinkurserna bara var där för att det måste, och nu blir det plötsligt allvar och jag hittar inte motivationen. Istället läser jag andra delar av boken "grundläggande omvårdnad , del 1-4" än de vi faktiskt ska läsa nu.



















